All filters
Even a simple geometric cut can make you open-mouthed. Add this incredible diamond pendant to your closet and let it sparkle your room of beauty. This diamond pendant in rose gold has been delicately crafted to give off the illusion of simplicity, with an undertone of unspoken opulence. Perfect for a woman who doesn't like her accessories to be over the top.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000182000 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,755 |
| Others | ₹1,500 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,028 |
| Total Price | ₹69,619 |