All filters
Feel the freshness of spring every time you slide down this floral-inspired 0.17 carat diamond ring on your finger. The beautiful band crafted in 18K gold with a crisscross pattern renders this piece of accessory a unique glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000686299 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,170 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,089 |
| Total Price | ₹37,363 |