All filters
Glow like a firefly and bloom like a flower with this splendiferous diamond pendant. The impressive diamond encrusted in the middle of the diamond pendant and the smaller ones surrounding it will help you glow differently every time you flaunt it. The gold floral motif with sharp edges enhances the sheen of this diamond pendant even further. Looks the best when paired with a contemporary saree.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000597495 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,280 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹2,195 |
| Total Price | ₹75,355 |