All filters
These splendid diamond studs highlight the beauty of abstract patterns with skilful placement of 0.41 carat diamonds. The overlapping patterns are given a modern update in highly polished 18K gold. These diamond studs are the perfect piece of jewellery with your casual attire and can make your special occasions more memorable.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000662388 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,768 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹2,059 |
| Total Price | ₹70,661 |