All filters
If you think that the traditional chakra motif will make your earrings look dull, these dazzling 0.29 carat diamond studs inspired by the same will prove you wrong. The sparkling diamonds encrusted in the 18K gold circular pattern will help you sparkle more, shine bright and dream big. Stay chic and fall in love with yourself every time you flaunt these studs.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000659158 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,595 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,564 |
| Total Price | ₹53,666 |