All filters
Uplift your spirit by sliding down this diamond ring designed like a blossomed flower on your finger. A shining diamond is placed in the middle of the floral motif and a few more are added at the end of each petal. The abstract petal patterns make this diamond ring the ideal accessory with your contemporary attire throughout the year.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000659941 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,792 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹859 |
| Total Price | ₹29,489 |