All filters
Our karigars curate each and every piece of jewellery through a lot of brainstorming and these diamond studs are an example of deep thoughts and proficient craftsmanship. Pair up these studs encrusted with 0.26 carat diamonds in 14K gold with your western attire and look unique.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000598161 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹35,141(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,135 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹2,185 |
| Total Price | ₹75,002 |