All filters
This spherical-shaped polki diamond chain pendant has a timeless design making it ideal to be worn with various outfits. Shimmering 0.4 carat diamonds are encrusted in 14K gold to create a mesmerizing pattern that catches the light and adds a touch of brilliance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000732027 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Stone Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,926 |
| Stone Value | ₹13,200 |
| Making Charge | ₹9,370 |
| GST (3%) | ₹2,553 |
| Total Price | ₹87,642 |