All filters
You are unique and so are these diamond drop earrings designed with an array of sleek spherical patterns encrusted with 0.58 carat diamonds in 18K gold. Designed with a contemporary charm, every woman will fall in love with its modern look and feel.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000614557 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.324 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹36,794(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,150 |
| Making Charge | ₹7,957 |
| GST (3%) | ₹2,218 |
| Total Price | ₹76,119 |