All filters
Add a touch of excellence to your look and personality by sliding down this sparkling 0.41 carat men diamond ring on your finger. Crafted in 18K gold, this piece of accessory has a robust design that makes it ideal to be worn with every outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000594469 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.28 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹58,445(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,779 |
| Making Charge | ₹10,493 |
| GST (3%) | ₹3,292 |
| Total Price | ₹1,13,009 |