All filters
From casual chic to elegant evenings, this versatile 0.2 carat diamond ring is the perfect accessory. Two brilliant princess-cut diamonds sparkle in a contemporary, overlapping 14K yellow gold setting.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000799040 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹23,744(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,700 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,448 |
| Total Price | ₹49,712 |