All filters
Time is an essential factor in life and the idea of a pendulum has inspired our karigars to create these 0.13 carat diamond drop earrings in 18K gold. These fashionable earrings have a bright diamond encrusted in them that will swing with grace on your earlobes. Wear them with a long black gown and prepare yourself to dazzle.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000646852 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,890 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,089 |
| Total Price | ₹37,385 |