All filters
Just like every flower is a soul blossoming in nature, this sparkling diamond ring with a floral motif in the middle will help your beauty to blossom. Numerous shining diamonds are skillfully encrusted by our Karigars to form this masterpiece. Create a bold style statement with the magnified beauty of this dazzling diamond ring by pairing it with your party attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642265 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,925 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,952 |
| Total Price | ₹67,005 |