All filters
Just like the beauty of the world lies in its diversity, the appeal of this sparkling men diamond band ring lies in its dual charm. The 0.24 carat sparkling diamond is skillfully encrusted in a robust 18K gold band offering the perfect blend of yellow gold and white gold. The combination of the two gold finish in this diamond band ring by Senco creates a unique and interesting contrast.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000680323 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.27 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹69,403(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,471 |
| Making Charge | ₹12,235 |
| GST (3%) | ₹3,274 |
| Total Price | ₹1,12,383 |