All filters
Go confidently in the direction of your dreams just like a dandelion with these 0.55 carat diamond studs resembling the same. The individually set diamonds in 18K gold add a touch of sparkle to nature's purest form of beauty - flowers.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686918 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.61 carat
|
| Gold Value | ₹43,834(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹58,298 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹3,344 |
| Total Price | ₹1,14,783 |