All filters
Delicately crafted, this diamond necklace features sparkling clusters placed evenly along a slender chain. Each radiant element catches the light with gentle movement, creating a versatile design that shines equally well layered or worn alone. Style it by layering with a shorter, minimalist chain for a chic, modern look that pairs beautifully with a flowing anarkali.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000802591 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.47 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹29,960(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,800 |
| Making Charge | ₹8,267 |
| GST (3%) | ₹2,071 |
| Total Price | ₹71,098 |