All filters
Love needs the right light to shine just like glitter. To highlight that beauty, the karigars at Senco have designed this shimmering diamond pendant with a heart motif. The 0.3 carat heart-shaped diamond is enclosed in a similar pattern crafted in 18K gold. Flaunt this masterpiece on your neckline and shine through its simplicity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675383 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,640 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,553 |
| Total Price | ₹53,297 |