All filters
Heart speaks about yourself and love becomes stronger when both the heart comes together. Anesthetic design is created on this diamond ring just for you with a double heart shape design, one overlapping the other. The above heart shape is embedded with sparkling diamonds on it and glows like your love. A perfect gift for the love of your life and an evening of romance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000617857 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.09 g
|
| Diamond Quality | H-EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹18,046(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,445 |
| Making Charge | ₹4,567 |
| GST (3%) | ₹1,772 |
| Total Price | ₹60,830 |