All filters
Since beauty is the result of clarity instead of optical illusion, choose this elegant diamond ring and shine through the brilliance of its clarity. It has been specially designed to suit the taste and preferences of modern women and fulfill their desire for simple and stylish jewellery. The shine of the sparkling diamond in the middle will accentuate the appeal of your casual attire with its grace.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000668595 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹52,708 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹2,297 |
| Total Price | ₹78,860 |