All filters
Elevate your style effortlessly with these 0.11 carat diamond hoop earrings crafted in 14K rose gold with a simple yet innovative design. The bead with a snowy effect highlights the beauty of contrast and exudes a romantic aura.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000700838 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 2.05 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,876 |
| Stone Value | ₹614 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,437 |
| Total Price | ₹49,326 |