All filters
These 0.58 carat diamond hoop earrings crafted in 14K rose gold will enhance your outfit with a timeless design. The South Sea Pearls create a captivating contrast, making these earrings perfect for corporate parties or as a cherished gift.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000700836 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.64 carat
|
| Stone Weight | 8.12 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹57,343 |
| Stone Value | ₹2,435 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹3,418 |
| Total Price | ₹1,17,344 |