All filters
Since curiosity can make a man more knowledgeable and intellect, the karigars at Senco have designed this exquisite men diamond ring with a sparkling 0.21 carat diamond peeping from its centre. This masterpiece has a contemporary glow with a circular diamond encrusted in the centre of a rhombus pattern in 18K gold. The design is robust, just like your personality.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000638121 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.39 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹59,662(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,096 |
| Making Charge | ₹10,686 |
| GST (3%) | ₹3,014 |
| Total Price | ₹1,03,458 |