All filters
These bright and slender diamond long earrings draw strength from the simplicity of form and restraint in design with 0.18 carat diamonds studded in 18K rose gold. The two circular patterns at the bottom with different dimensions can complement your unassuming beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000255088 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,520 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,524 |
| Total Price | ₹52,304 |