All filters
This polki bracelet encrusted with 0.22 carat diamonds and shimmering polki in 14K gold is a perfect choice for women who appreciate sleek and classic jewellery. The minimalist aesthetic makes this bracelet a standout piece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000761095 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Stone Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹36,091(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,246 |
| Stone Value | ₹5,060 |
| Making Charge | ₹12,395 |
| GST (3%) | ₹2,064 |
| Total Price | ₹70,856 |