All filters
Inspired by the traditional eye motif, the sheen of this sparkling diamond pendant will bring our craftsmanship closer to you. The design successfully captures the spirit of modern women. The sleek and trendy design with a unique layout of diamonds will bring a smile to your face every time you flaunt this diamond pendant on your neckline.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000638178 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,985 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹986 |
| Total Price | ₹33,826 |