All filters
Embrace contemporary elegance with these captivating 0.12 carat hoop-style earrings. Crafted in luminous 14K yellow gold, their sleek, elongated design offers a fresh take on classic hoops. Each earring is delicately adorned with sparkling diamonds. These earrings are more than just an accessory; they're a statement of modern sophistication.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760547 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,080 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,013 |
| Total Price | ₹34,779 |