All filters
Plant your own garden and decorate your soul with its beauty by choosing these unique diamond drop earrings designed like a solo flower blooming in an elongated vase. The planter pattern offers the perfect blend of 18K gold and 0.41 carat diamonds and the flower and leaf patterns are completely encrusted with little shiny beauties.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000642188 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹45,051(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,440 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹2,671 |
| Total Price | ₹91,703 |