All filters
Express your love for sleek and trendy jewellery with these magnificent gold drop earrings inspired from the popular Monstera leaves which are known for increasing concentration. Just like Monstera plants can help in boosting productivity, these diamond drop earrings will boost your appeal with 0.12 carat diamonds encrusted in 14K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000657482 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹21,845(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,983 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,117 |
| Total Price | ₹38,347 |