All filters
Rather than making tall claims, we let the unique design of our diamond studs bespeak our prowess. These sleek 0.22 carat diamond studs in 18K gold have been the latest addition to our Everlite collection by Senco. The array of shimmering diamonds encrusted at fixed intervals will turn your monotonous days into memorable ones.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000589171 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,538 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,302 |
| Total Price | ₹44,695 |