All filters
Open your heart and let the magic of love flow by sliding down this exquisite diamond ring beautifully designed with a 0.35 carat heart-shaped diamond studded in 18K gold. The high sheen makes it look both trendy and appealing.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000679252 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,464 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹2,110 |
| Total Price | ₹72,429 |