All filters
Sparkling 0.52 carat diamonds are meticulously encrusted in 14K rose gold to enhance the brilliance of these diamond hoop earrings. The dangling droplet pattern makes them a true embodiment of femininity and elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000699863 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.57 carat
|
| Gold Value | ₹29,442(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹51,412 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹2,670 |
| Total Price | ₹91,663 |