All filters
Embrace the elegant simplicity of this 0.1 carat diamond ring crafted in 18K gold to symbolize the love and affection you hold dear. It serves as a gentle reminder of cherished moments, making it a perfect gift for yourself or a loved one.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000726923 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,940 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,131 |
| Total Price | ₹38,826 |