All filters
Since the simplest designs are the most glamorous ones, this stylish men diamond ring has been designed with a 0.21 carat diamond encrusted in 18K gold with a simple design. The gold frosting work on the band is sure to keep you in the spotlight.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000700205 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.73 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹52,357(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,842 |
| Making Charge | ₹10,942 |
| GST (3%) | ₹2,765 |
| Total Price | ₹94,906 |