All filters
This shiny diamond ring has the power to make you feel unique every time you slide the ring right up your finger. The four shining diamonds placed in a vertical pattern render this diamond ring a fuller look by occupying a significant portion of your finger. The two gold paths joining the diamond structure on both sides of the ring reflect the brilliance of morning in sharp contrast.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000633608 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,168 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,205 |
| Total Price | ₹41,353 |