All filters
Since you believe that your partner loves you with all her heart, this alluring diamond ring with three heart motifs will be the right piece of jewellery for her. The 0.21 carat heart-shaped diamond enhances the appeal of two similar patterns in 18K gold attached to it. The design is sleek and trendy and especially designed by the karigars at Senco for today's contemporary women.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675373 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,080 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,376 |
| Total Price | ₹47,211 |