All filters
The trendy design and superior shine of this elegant diamond pendant will make you a head-turner, irrespective of the occasion you plan to attend. The spherical pattern encrusted with diamonds has a feminine glow while the P motif in gold has an artistic charm. There is also a solo diamond dangling at the bottom of the diamond pendant to complete your everyday look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000662012 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,086 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,458 |
| Total Price | ₹50,051 |