All filters
Cherry-ish every moment of your life and fill it with a lot of love by pairing these adorable diamond studs by Senco with your daily wear. The shimmering 0.33 carat diamonds encrusted in 18K gold add to the glow of the heart-shaped diamond inspired by the radiance of little shiny beauties. Pair them with your daily wear and gather a lot of compliments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000675745 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,295 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,422 |
| Total Price | ₹48,821 |