All filters
The adjustable nuts and bolts are elevated beyond the ordinary to a precious symbol of connection through these 0.45 carat diamond hoop earrings crafted in 18K gold. The unique contemporary design is perfect for bold women who always feel confident and beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000727780 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Gold Value | ₹45,051(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,838 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹2,863 |
| Total Price | ₹98,293 |