All filters
This gleaming men diamond band ring has been designed with two arrow patterns highlighting the essence of good guidance and practice that can make any man perfect. The arrow patterns in rhodium polish and the 0.33 carat shiny diamond add to the glow of this majestic ring in 18K gold. The robust design makes it ideal for everyday wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000677989 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 7.15 g
|
| Diamond Quality | JK-VS |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹79,144(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,660 |
| Making Charge | ₹13,784 |
| GST (3%) | ₹3,798 |
| Total Price | ₹1,30,386 |