All filters
Inspired by the radiance of numerous diamonds placed one after another, this sparkling diamond ring will accentuate your appeal every time you slide it down your finger. Its modern and streamlined pattern with numerous diamonds encrusted in a linear symmetry will let you flaunt it with pride. Be in a sparkling state of mind throughout the day by sliding this shining diamond ring down your finger.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000551477 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,608 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,307 |
| Total Price | ₹44,872 |