All filters
Though no beauty can shine brighter than the vermillion on your forehead, let this exquisite diamond mangalsutra add to your shine. The myriad of diamonds in the unique pendant exudes sheer elegance and will add to your beauty. The touch of gold through three unique patterns at the bottom of the pendant makes it look more elegant. PLEASE NOTE:- This product comes without the chain.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000607608 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹21,845(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,670 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,798 |
| Total Price | ₹61,715 |