All filters
These cute diamond studs are a perfect gift for your partner this Valentine's Day and adore your love with them. A heart-shaped 0.44 carat diamond is encrusted in 14K gold to bring back the glow of your partner. A perfect gift as everyday wear to remember you all day long.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000604779 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VVS |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹51,744 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,956 |
| Total Price | ₹67,126 |