All filters
Just like the extracts of the Ginkgo tree are used as a traditional Chinese medicine to treat headaches and migraines, the beauty of this diamond pendant inspired by the same will help in getting rid of all negativity from your life. Bring an eccentric beauty to your look with the unique design of this amazing 0.33 carat diamond pendant in 14K rose gold to augment your charm and beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000584039 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Stone Weight | 1.27 carat
|
| Gold Value | ₹24,694(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,225 |
| Stone Value | ₹10,346 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹2,049 |
| Total Price | ₹70,342 |