All filters
Make a lasting impression with these 0.5 carat diamond drop earrings crafted in 14K rose gold to elevate your chic style. The colourful semi-precious stone will captivate all eyes and make heads turn with their shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000742565 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.73 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.55 carat
|
| Stone Weight | 0.8 carat
|
| Gold Value | ₹40,839(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹45,375 |
| Stone Value | ₹161 |
| Making Charge | ₹10,942 |
| GST (3%) | ₹2,920 |
| Total Price | ₹1,00,237 |