All filters
With 'Love' initials meticulously engraved in 14K gold, this 0.25 carat diamond chain pendant radiates romance and affection. The heart-shaped ruby and vibrant meenakari will express your love with a touch of colour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000733359 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,688 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹1,960 |
| Total Price | ₹67,293 |