All filters
These diamond studs are a striking choice for women who appreciate the perfect balance between refined elegance and contemporary innovation. The design reflects the seamless integration of contemporary hexagonal patterns in 18K gold and sparkling 0.36 carat diamonds.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000727760 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,600 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,342 |
| Total Price | ₹80,376 |