All filters
This 0.3 carat diamond ring from our Ribbon Collection is crafted in 14K gold to celebrate the flexibility of women. The twisted ribbon pattern makes it a standout accessory for fashion-forward women.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000696433 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,660 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,485 |
| Total Price | ₹50,983 |