All filters
Just like every twig on a tree is a delicate beauty of Mother Nature, this shimmering diamond mangalsutra with a similar pattern showcases the skills of our karigars. The leaf patterns on the twig are studded with diamonds, making the pendant a beautiful piece of jewellery. It has been designed for married women to radiate love and admiration through its design. Flaunt it to complete your everyday look with grace.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000563881 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹60,880(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,333 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹2,613 |
| Total Price | ₹89,706 |