All filters
Since true love is rare and beautiful just like a diamond, it's time you love-struck everyone around you with the flawless shimmer of this diamond pendant beautifully crafted in 14K gold. The sleek design of the heart motif studded with sparkling 0.36 carat diamonds and the arrow on the top is an exclusive design crafted by the karigars at Senco.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000662785 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,948 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,302 |
| Total Price | ₹44,676 |