All filters
Just like love can bring a smile to your face and shimmer in your eyes, this sparkling diamond pendant with a heart motif will surround you with affection. Shimmering 0.19 carat diamonds are studded in 14K gold to create this masterpiece by Senco with a prominent diamond in the centre. Flaunt it as a daily accessory and spread a lot of love and shine wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000621730 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹7,598(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,045 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹969 |
| Total Price | ₹33,237 |